Renowacja Skóry


Go to content

Main menu:


Porady

Specyficzne właściwości skóry

Skóra jako produkt naturalny może, w odróżnieniu od skóry sztucznej, posiadać pewne cechy szczególne, co wynika z jej zwierzęcego pochodzenia. Niejednolitość wyglądu każdej skóry nie jest jej wadą, a wręcz przeciwnie, nadaje każdemu wyrobowi oryginalny wygląd. W procesie produkcyjnym skóra jest natłuszczana i impregnowana odpowiednimi środkami garbarskimi w celu nadania jej miękkości, elastyczności i zabezpieczenia przed wilgocią.


Użytkowanie

Podczas użytkowania wyroby ze skóry poddawane są działaniu wielu niekorzystnych czynników. Jednym z nich są promienie słoneczne, powodujące odbarwienia i wyblaknięcia. Kolejnym jest zbyt duża wilgotność lub przemoknięcia odzieży skórzanej na deszczu, co może spowodować, że skóra stanie się sztywniejsza oraz mogą pojawiać się plamy (solne i inne). Dlatego wyrobów ze skóry nie należy narażać na intensywne działanie promieni słonecznych oraz należy chronić ją przed zamoczeniem.

W przypadku zamoczenia skóry zaleca się jej suszenie w temperaturze pokojowej (nie na grzejniku ani słońcu).

Drobne otarcia, plamki i małe przebarwienia można usunąć samodzielnie. Należy to jednak robić przy pomocy specjalistycznych preparatów, przeznaczonych do pielęgnacji i konserwacji skóry. Zdecydowanie nie należy używać środków czyszczących nie przeznaczonych do skór, gdyż przyczyni się to do dalszej jej degradacji.


Renowacja - kiedy i co daje?

Warstwy zabezpieczające skórę licową z czasem ulegają lekkiemu złuszczaniu, blaknięciu oraz intensywniejszym otarciom na mankietach i innych krawędziach. Zmiany takie są typowe i nie należy się nimi zbytnio przejmować. Po pewnym czasie użytkowania wyrobów skórzanych można poddać je kompleksowej renowacji, przywracającej wyrobowi
niemal pierwotny wygląd!

Używanym wyrobom ze skóry w większości przypadków można przywrócić świeżość i niemal nowy wygląd, nawet gdy przedmiot wygląda na bardzo zaniedbany. Najlepsze efekty uzyskujemy korzystając z usług specjalistycznych zakładów, które wykonują profesjonalną renowację
metodami garbarskimi. Renowacji poddajemy wyroby, które posiadają nie tylko otarcia, zadrapania i wyblaknięcia, ale także rozdarcia, pęknięcia i trudno usuwalne plamy. Jednak nie należy dopuszczać do zbyt intensywnego zniszczenia skóry. W przypadku elementu bardzo zniszczonego np. z dziurami i głębokimi pęknięciami, dokonuje się wymiany całych fragmentów skóry.


Naturalna, dobrze wyprawiona skóra to bardzo solidny materiał!

Odnawianie wyrobów skórzanych metodami garbarskimi można wykonywać wielokrotnie.



Kożuchy welurowe - przeróbka na lico

Plamy na skórach
welurowych i nubukowych (kożuchy i kurtki o "mechatej" powierzchni), których nie da się wyczyścić, można zniwelować przez uszlachetnienie na lico (nappalam). Dodatkowo, uszlachetnienie nadaje skórze większą odporność na czynniki atmosferyczne i przedłuża czas jej użytkowania.

Po renowacji otrzymamy produkt czysty, o jednolitej barwie, bez plam, zadrapań, otarć i innych uszkodzeń mechanicznych. Należy dbać o niego w taki sam sposób jak o produkt nowy.



Renowacja i Uszlachetnianie Skór (2008); Ciamulska Teresa; Kurów - lubelskie | renowacja@vp.pl

Back to content | Back to main menu